Az Erdélyi Múzeum-Egyesület idén 15. alkalommal, “Oknyomozó tudomány” címmel rendezte meg a Magyar Tudomány Napja Erdélyben elnevezésű, több napos konferenciáját, amelynek kolozsvári ülésszakán 2016. november 26-án a történelem szekcióban kutatócsoportunk négy tagja is előadást tartott. A konferencia programja itt tekinthető meg (illetve pdf-formátumban is letölthető innen). Szőcs Tibor az ún.…
Előadásaink a VIII. Hungarológiai Kongresszuson
A VIII. Hungarológiai Kongresszust 2016. augusztus 22–27. között rendezték meg Pécsett. Kutatócsoportunk tagjai közül Lakatos Bálint a keddi, „Vatikáni magyar kutatások a 21. században” című, Fedeles Tamás és Tusor Péter által szervezett szimpóziumon az ún. 1504. évi pápai követi precedencialistáról, ennek változatairól és magyar vonatkozásairól tartott előadást. A szimpózium programja…
A budapesti (Zsigmond-kori) részleg új telephelye 2016 márciusától
A Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának Úri utcai épülete 2016 elejétől minisztériumi tulajdonba került, és az udvari szárny földszintjét a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. kötelékébe átkerülő Cseh Tamás Archívum kapta meg, ezért kutatócsoportunk budapesti részlege elköltözött. 2016. március 16-tól a Magyar Nemzeti Levéltár Pest Megyei Levéltárában (1097 Budapest, Vágóhíd utca…
Előadások Luxemburgi Zsigmondról
A kutatócsoport tudományos főmunkatársa, C. Tóth Norbert az RMDSZ Szacsvay Akadémia és a Kós Károly Akadémia szervezésében A Kárpát-medence népei című történelmi előadássorozat keretében 2015. március 11-én Nagyváradon az Ady Endre Líceumban, 2015. március 12-én Marosvásárhelyen a Köpeczi-Teleki-házban és 2015. március 13-án Sepsiszentgyörgyön a Székely Nemzeti Múzeumban tartott „Luxemburgi Zsigmond: magyar királyból…
A 2014. év “termésének” bemutatása
A kutatócsoport 2014. év során megjelent köteteinek bemutatására 2014. december 12-én 14 órától került sor a Magyar Nemzeti Levéltár Lovagtermében (a meghívót lásd itt).
A Jagellók újratöltve – Konferencia Budapesten (2014. nov. 13-14.)
2014. november 13-14-én Budapesten, az MTA BTK Régészeti Intézetében a Magyar Nemzeti Levéltár és az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont szervezésében „A Jagellók Magyarországa. Új kutatások és eredmények” címmel tudományos konferenciát tartottak. (A programját lásd itt.) A Magyar Medievisztikai Kutatócsoportot C. Tóth Norbert tudományos főmunkatárs (előadása címe: A nádori és helytartói intézmény…
Keresztesmozgalomtól a háborúig – Konferencia Nyíregyházán (2014. nov. 6-7.)
Beszámoló az „1514 emlékezete” című konferenciáról, Nyíregyháza, 2014. november 6–7., Jósa András Múzeum Az évforduló adta események sorában ez a konferencia a 2011 májusában második alkalommal megrendezett nyírbátori Báthory-konferencia folytatásának tekinthető. Bár eredetileg Nyírbátorban tartották volna, a szervezés során úgy alakult, hogy ez alkalommal a nyíregyházi Jósa András Múzeum adott…
600 éve volt a konstanzi zsinat – Konferencia Debrecenben (2014. nov. 5-7.)
2014. november 5-7. között Debrecenben konferenciát tartottak a konstanzi zsinat 600. évfordulója alkalmából “Causa unionis, causa fidei, causa reformationis in capite et membris”. A kutatócsoportot C. Tóth Norbert képviselte, aki A király helyettesítése a konstanzi zsinat idején címmel tartott előadást. A konferencia programja itt olvasható.
Egyház kormányzati előadások – Konferencia Nagyszombatban (2014. szept. 23.)
2014. szeptember 23-án a szlovákiai Nagyszombatban, az ottani Bölcsészettudományi Kar Történeti Intézetének (Trnava, Katedra histórie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave) szervezésében “Pramene k dejinám cirkevnej správy (Fejezetek az egyházigazgatás történetéből)” címmel rendeztek nemzetközi konferenciát (programja itt és itt), ahol a kutatócsoportból C. Tóth Norbert tudományos főmunkatárs „Právomoc bratislavského prepošta v…
Dózsa halálának 500. évfordulója – Konferencia Csíkszeredában és emléktábla-avatás Dálnokon (2014. jún. 5-6.)
2014. június 5-én Csíkszeredában az Erdélyi Múzeum Egyesület helyi fiókszervezete rendezésében „Megemlékező–Ünnepi–Tudományos” konferenciát tartottak Dózsa György halálának 500. évfordulója címmel. A Magyar Tudományos Akadémiát C. Tóth Norbert tudományos főmunkatárs (MTA–HIM–SZTE–MOL Magyar Medievisztikai Kutatócsoport) és Neumann Tibor tudományos munkatárs (MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont) képviselte. A konferencia programja itt olvasható. Előbbi Vita a keresztes hadjárat kihirdetéséről. Az 1514. márciusi országgyűlésen, míg utóbbi Szapolyai János…